ARTISTS' POINT 2018

umelecká rezidencia s workshopom pre mládež - Meghalaya (India)

Umelecká rezidencia "Aritsts' Point 2018" sa konala v juhozápadných Khasi horách štátu Meghalaya počas novembra 2018. Medzinárodný profesionálny umelci ako Bianca Tschaikner (Rakúsko), Barbora Kachlíková (Česko), Lasse Mouritzen (Dánsko), Kristína Kandriková (Slovensko) a Katya Buchatska (Ukrajina) spolu s miestnymi umelcami ako Damanbha Hynniewta spolupracovali na workshopoch pre deti a mládež okresu Mawkyrwat, ktoré mali za cieľ rozvíjať kreatívne myslenie užitočné pre všetky oblasti vzdelávania.

Medzinárodný workshop pre školskú mládež, znevýhodnené skupiny mládeže a učiteľov sa venoval téme obnoviteľných prírodných zdrojov, ich udržiavanie a dôležitosť. Dvojdenný kreatívny workshop pre detský domov v meste Mawkyrwat vyústil v nástennú maľbu v detskom domove pre dievčatá a motivoval deti pre vytvorenie abstraktných monotypov. Umelecký workshop "Premena na zviera" spojil mládež dediny Jakrem počas troch dní, kedy sa účastníci mohli podieľať na tvorbe monumentálneho Land Art diela, ktoré reflektuje miestny mýtus o tygrovi Rahonovi. Účastníci workshopu sa naučili, ako sa dajú reflektovať príbehy pomocou médií z dostupných materiálov a za pomoci umelcov si vyskúšali Land Art inštaláciu.

Umelci mali príležitosť sa zoznámiť s tradičnou kultúrou Khasi hôr a dokumentovať svoje inšpirácie vo svojej jedinečnej tvorbe. Umelecké diela vytvorené počas rezidenčného pobytu boli vystavené 1. decembra 2018 vo Windermere Resorts, v Shillongu. Vernisáž sa tešila účasti veľvyslanca SR pre Indiu, ministra vzdelávania pre Meghalayu, riaditeľa turizmu, riaditeľa oddelenia vzdelávania a námestníčky okresu Mawkyrwat.

Umelecká rezidencia bola usporiadaná organizáciou Picasso Pupils An Art society v spolupráci s miestnou školou Shillong Public School, oddelením pre vzdelávanie štátu Meghalaya (SEMAM), oddelením pre turizmus a Veľvyslanectvom SR v Dilí.